Lapkričio 18

Europos supratimo apie antibiotikus diena

schedule
2022-11-18 | 09:16h
update
2024-11-14 | 23:44h
person
paninfo.lt
domain
paninfo.lt
2

Lapkričio 18 d. Europoje minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Šią minėtiną dieną remia Pasaulinė sveikatos organizacija. Europos supratimo apie antibiotikus dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į nereikalingo antibiotikų vartojimo pasekmes, skatinti atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą. Netinkamas antimikrobinių vaistų vartojimas, atsparių mikroorganizmų atsiradimas ir plitimas eilę metų įvardijami kaip grėsmė visuomenės sveikatai.

Svarbiausia priežastis, dėl kurios didėja antimikrobinis atsparumas – pernelyg dažnas ir neteisingas antimikrobinių preparatų vartojimas. Pacientams dėl didėjančio antimikrobinio atsparumo gali grėsti įvairios infekcijos, nesusijusios su pirmine gydymo priežastimi. Antibiotikams atsparios bakterijos gali sukelti šlapimo takų, kraujo, odos infekcijas, plaučių uždegimą, viduriavimą. Tai priklauso nuo bakterijų ir paciento būklės.

„Antibiotikų vartojimas išaugęs ir paskutinių kelerių metų bėgyje klinikiniame darbe pastebime, kad tradiciniai antibiotikai nebeduoda pakankamo terapinio efekto. Labai svarbu yra tai, kad antibiotikai būtų skiriami gydytojo, kuris nurodytų jų vartojimo dažnumą ir dozę. Gydant ligonius stacionare, imama bakteriologinė medžiaga (kraujas, šlapimas, bronchų sekretas, nuoplovos nuo žaizdų) ir pagal pasėlio rezultatus taikoma antibakterinė terapija. Antibakterinis gydymas visada turi būti parenkamas labai atsakingai“, – pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės Vidaus ligų II skyriaus vedėja, vidaus ligų gydytoja Daiva Kemeklienė.

„Mus supa makro ir mikro pasaulis. Mikro pasaulyje gausu bakterijų, virusų ir kitų mikroorganizmų, mums nematomų plika akimi, vadinasi, ir labai mums pavojingų. Antibiotikai neveikia virusinių susirgimų (gripas, COVID, įvairios odos ligos), Antibiotikai yra skirti kovai su bakterijomis. Kita jų paskirtis – profilaktika. Chirurgija – tai intervencija į žmogaus organizmą, tai, tam tikra prasme, organizmo ardymas, todėl tam, kad neprasidėtų komplikacijos, neatsirastų bakterijų, yra vartojami antibiotikai“, – sako Chirurgijos klinikos vadovas, gydytojas chirurgas Remigijus Samuolis.

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai, dr, gydytojas pulmonologas Mindaugas Vaitkus antrina kolegoms, kad antibiotikų paskirtis – bakterinis gydymas, o ligų, kurias sukelia virusai, gydymas antibiotikais neveiksmingas. „Neteisingas antibiotikų gydymo paskyrimas didina bakterinį atsparumą ir paciento nebeveikia standartiniai antibiotikai, tad jam jau būna reikalingi plataus spektro (stiprūs) antibiotikai. Turime vengti savigydos antibiotikais (kaip ir bet kuriais kitais vaistais), o juos pacientui turi paskirti tik gydytojas, nurodydamas antibiotikų ar kitų vaistų vartojimo laiką ir dažnį,“ – akcentavo M. Vaitkus.

Advertisement

Kartais antibiotikai tikrai yra labai svarbūs, kad ligonis pasveiktų, bet juos būtinai turi skirti gydytojas. Gydantis antibiotikais naudinga valgyti artišokus, svogūnus, cikorijas, česnakus, kukurūzų dribsnius, avižinę košę, ruginius gaminius, pupeles, vaisius, gerti tirštas sultis. Šis maistas pasižymi probiotikų savybėmis, t. y. gamina organizme gerąsias bakterijas, kurios po antibiotikų vartojimo žūva. Gydytojai pataria po antibiotikų vartojimo sugerti gerųjų bakterijų kursą.

Būkite sveiki!

 

VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės info.


Dalinkis FacebookTwitterPinterestEmail

Gal patiks?

Advertisement

Imprint
Responsible for the content:
paninfo.lt
Privacy & Terms of Use:
paninfo.lt
Mobile website via:
WordPress AMP Plugin
Last AMPHTML update:
14.12.2024 - 19:54:26
Privacy-Data & cookie usage: