2024, kovo 29, Penktadienis

Europarlamentarai ragina ryžtingiau kovoti su Rusijos grėsme Europos saugumui

Trečiadienį Europos Parlamentas pateikė metinį ES užsienio ir gynybos politikos vertinimą, ragindami padėti Ukrainai gintis nuo Rusijos ne tik politiškai, bet ir tankais.
ES ir jos valstybės turi didinti karinę, politinę ir humanitarinę pagalbą Ukrainai ir sustiprinti savo gynybą, atremdamos Rusijos grėsmę Europos saugumui, pažymima trečiadienį priimtose Europos Parlamento (EP) rezoliucijose dėl 2022 m. bendros užsienio ir gynybos politikos įgyvendinimo.

Ukraina gina savo teritorinį vientisumą, todėl jai nedelsiant būtina karinė parama ir sunkioji ginkluotė. Europarlamentarai ragina Vokietijos kanclerį Olaf Scholz inicijuoti Europos šalių konsorciumą, kad į Ukrainą būtų galima nedelsiant pristatyti pagrindinius kovinius tankus „Leopard 2“, kurių reikia šiam karui laimėti. ES atsaką į Rusijos vykdomą karą prieš Ukrainą atidžiai stebi daugelis autokratinių šalių visame pasaulyje, ir tai turės lemiamos įtakos jų elgesiui tarptautiniu mastu, įspėja EP nariai.

Jie sveikina ES iniciatyvas sustiprinti Europos saugumą ir gynybą, remiantis Versalio deklaracija, „Strateginiu kelrodžiu“, investicijų į gynybą poreikio vertinimu ir bendrais gynybos pirkimais. ES valstybės turi toliau plėsti ES kibernetinės gynybos pajėgumus ir bendradarbiavimą su draugiškais partneriais už ES ribų, priduria europarlamentarai.

Jie ragina sumažinti ES priklausomybę nuo trečiųjų šalių, visų pirma tų, kurios nepritaria Sąjungos vertybėms arba su kuriomis Sąjunga patiria sisteminę konkurenciją. Europarlamentarai taip pat ragina ES Tarybą veiksmingiau priimti sprendimus ir dėl klausimų susijusių su sankcijomis ar žmogaus teisėmis apsispręsti kvalifikuota balsų dauguma, o ne remtis vieningu balsavimu. Be to, ES institucijos ir ES valstybės turi pateikti pasiūlymus, kaip užtikrinti nuolatinę Sąjungos vietą visuose daugiašaliuose forumuose, įskaitant JT Saugumo Tarybą, siūlo EP nariai.

EP pranešėjas dėl ES užsienio politikos David McAllister (Europos liaudies partija, Vokietija) kalbėjo: „ES turi stiprinti užsienio politikos instrumentus ir institucijas. Vieningas balsavimas apriboja ES galimybes veikti greitai, todėl turime kritiškai įvertinti vieningumo kaštus.“

EP pranešėjas dėl ES gynybos politikos Tom Vandenkendelaere (Europos liaudies partija, Belgija) pridūrė: „Rusija karas prieš Ukrainą smarkiai pablogino Europos saugumą. Todėl ES turi padidinti ir paspartinti karinę pagalbą Ukrainai, pagerinti gynybos politiką ir sustiprinti bendradarbiavimą su NATO. Svarbu pagreitinti sprendimų priėmimą gynybos srityje ir sumažinti priklausomybę nuo trečiųjų valstybių.“

- Reklama -

Naujausi straipsniai