Panevėžyje jau graudžiai juokaujama, kad artimiausiame miesto Tarybos posėdyje vertėtų skubos tvarka pakeisti miesto herbą, nes jame, pagal vieną iš versijų, pavaizduotas Upytės pavieto teismo bokštas tarsi koks prakeiksmas jau beveik trisdešimtmetį persekioja miesto galvas. Internautai suskaičiavo, kad nuo Nepriklausomybės atgavimo tik 3 miesto galvos neturėjo reikalų su teisėsauga.
Gema Lukoševičiūtė-Umbrasienė – reikalų su teisėsauga neturėjo. Jai atsistatydinus trumpai miesto galva pabuvęs Jonas Mačiulis nušalintas įtarus bendradarbiavimu su KGB, o jį pakeitęs, nors ir trumpai vadovavęs bet iki šiol Panevėžyje mėgstamas Valdemaras Vizbaras reikalų su teisėsauga taip pat neturėjo.
Kiek įdomiau su vėliau Tarybos pirmininku tapusiu Tomu Josu. Dar prieš tuometinius rinkimus jis buvo kaltinamas neskaidriais veiksmais, atseit padėjęs sūnaus įmonei “Juodoji katė” palankiomis sąlygomis gauti kreditą iš vėliau bankrutavusio “Ateities” banko, bet tuometinei Tėvynės sąjungai, kurios nariai sudarė Tarybos daugumą tai nepasirodė rimtu argumentu. Eidamas mero pareigas T.Josas teisėsaugai neužkliuvo, tačiau to negalima pasakyti apie T.Josui tapus Panevėžio apskrities viršininku 1997 vasario-liepos mėn. jį mero pareigose pakeitusį Rimantą Liepą.
Pasibaigus kadencijai ir grįžęs vadovauti “Aukštaitijos vandenys” jis pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnyba, sukčiavimo, dokumentų klastojimo ir nuteistas 3 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Jį pakeitęs, vėliau Seimo nariu tapęs Vitas Matuzas linksniuojamas iki šiol. Jis buvo kaltinamas sukčiavimu, piktnaudžiavimu tarnybine Seimo nario padėtimi. Praėjus keliems metams Aukščiausiojo teismo kolegija jį ir lobistą Andrių Romanovskį išteisino, tačiau jo žmona Danutė Matuzienė ir toliau mina teismų slenksčius.
Su teisėsauga reikalų neturėjo ir trumpai miestui vadovavęs tuomet liberalcentristas Valdemaras Jakštas, o štai jį pakeitęs Visvaldas Matkevičius nuteistas jau vėliau.
Po jo meru tapęs socialdemokratas Povilas Vadopolas kalėjimo patirties jau turėjo. 1974 m. jis teistas už grobstymą stambiu mastu iš tuomet ypač slapto SSSR mokslų akademijos A.Jofės fizikos technikos instituto Leningrade. Jam skirta 10 metų bausmė. Pabūvojęs ir kalėjime ir kolonijoje-gyvenvietėje į laisvę išleistas 1982 m.
Kiek kitaip likimas užpakalį atsuko P.Vadopolą pakeitusiam TS-LKD atstovui Vitalijui Satkevičiui. Bažnyčios chore giedojęs nuoširdus katalikas STT dėka jau penketą metų po teismus tampomas už… sėkmingai surengtą Europos krepšinio čempionatą. Taip vadinamoje “krepšinio” byloje dėl įvairių nusikaltimų padarymo kaltinamas ir juridinis asmuo – Lietuvos krepšinio federacija (LKF) bei aštuoni fiziniai asmenys. Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos teigimu, Panevėžio miesto savivaldybės lėšos galėjo būti apgaule bei klastojant dokumentus užvaldytos LKF naudai ir vėliau panaudotos bendrovės „Via Unica“ viešbučio „Romantic“ rekonstrukcijai. Byla Šiauliuose nagrinėjama iki šiol.
Jį pakeitusio ir išskirtinį skaidrumą žadėjusio Povilo Urbšio judėjimo “Kartu” atstovo Ryčio Mykolo Račkausko žygdarbių neaprašinėsime. Šiaip ar taip pastarųjų dienų pirmieji spaudos puslapiai mirga ir dar kurį laiką mirgės, bet žvilgtelėkime truputėlį į ateitį.
Nors kol kas partijų komandos dar tik rikiuoja gretas artėjantiems rinkimams, kurie vyks kitų metų kovą, kai kurias tendencijas jau galima pastebėti. Jei daryti prielaidą, kad partijos skyriaus pirmininkas taps kandidatu į mero kėdę, tai teistų kandidatų neturėtų pritrukti ir ateinančiuose rinkimuose. Pavyzdžiui besikuriančios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos Panevėžio skyriaus vadu tapo nevienaraikšmiškai vertinamas buvęs Seimo narys nuo politinės korupcijos byloje teisiamos Darbo partijos Petras Narkevičius. Jis teistas už 2016 m.rugsėjį įvykusią avariją kuomet šalutine gatve važiavęs parlamentaras nepraleido pagrindiniu keliu važiavusios merginos. Politikas nepasinaudojo galimybe ikiteisminio tyrimo metu susitaikyti su nukentėjusiais – tokiu atveju ikiteisminis tyrimas būtų buvęs nutrauktas. Teismas išnagrinėjęs bylą, P. Narkevičiui skyrė baudžiamojo poveikio priemonę – sumokėti 12 MGL (451,92 Eur) dydžio įmoką į Nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą. Be to, jis turėjo atlyginti nukentėjusiųjų advokatų bei teismo pašto išlaidas. Pats P.Narkevičius radus įstatymuose spragą nuo grėsusios baudžiamosios atsakomybės išsisuko-pagal dukros laidavimą nuo baudžiamosios atsakomybės atleistas.
Kiek labiau Panevėžiui pasisiekė su vicemerais. Merą pavadavusiems S.Varnui, R.Aleknai, R.Vyžintui, G.Umbrasienei, G.Šileikiui, teisėsauga priekaištų neturėjo. Teisti tik partiją “Tvarka ir teisingumas” atstovavę K.Vainauskas ir R.Ratinskaitė. Korupcijos byloje apklausta Z.Kukuraitienė tyrėjams nepavykus surinkti pakankamai įrodymų teisiamųjų suolo išvengė.
Iš tikro, žvelgiant į šiuolaikinę miesto istoriją matome, kad nei spalvingų asmenybių, nei bendruomenę sukrėtusių įvykių netruko. Tačiau ar dėl to kaltas miesto herbas ? Nemanau. Dažniausia visų blogybių šaknis – godumas. O jei prie jo dar pridėtume besaikį gerėjimąsi savimi, gautume neblogą sprogstamą mišinį galintį ne tik iš kėdės išversti bet ir už grotų pasiųsti. Mums, kaip bendruomenei, svarbu tai laiku pastebėti. Budėkime !
Paninfo.lt redaktorius Rolandas Meiliūnas