Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamentas informuoja, kad per pirmąjį šių metų pusmetį Panevėžio apskrityje, palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo sergamumas sifiliu, atitinkamai 5 ir 1 atvejis. 2016 m. Panevėžio apskrityje buvo užregistruoti 2 susirgimai sifiliu.
Sifilis – lytiškai plintanti infekcija
Ligą sukelia bakterija – Treponema pallidum, kuri į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus) tiesioginio kontakto, dažniausiai lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
Daugelį metų dalis asmenų, užsikrėtusių sifiliu, gali neturėti ar nepastebėti jokių infekcijos požymių
Pirminio sifilio simptomai atsiranda praėjus 10-90 d. (vidutiniškai 2-3 savaitėms) po užsikrėtimo. Infekcijos patekimo vietoje atsiranda opelė (kietasis šankeris). Po kelių savaičių opa gali užgyti savaime, tačiau, jei nepaskiriamas gydymas, infekcija (sifilis) progresuoja į antrinę stadiją. Praėjus 3-6 savaitėms po opos atsiradimo, bakterija patenka į kraujotaką ir pažeidžia daugelį organų. Galima pastebėti neniežtintį odos bėrimą, dažnai atsirandantį delnuose ir paduose, ataugas lytinių organų gleivinėje, padidėjusias tonziles ir baltas apnašas burnoje, padidėjusius neskausmingus limfmazgius ar rečiau išslinkusių galvos, barzdos, antakių plaukų lopinėlius, gali išsivystyti kurtumas, kepenų, inkstų ar smegenų uždegimas, kilti akių problemų. Odos ir gleivinės pažeidimai gali išnykti ir savaime, nesigydant, tačiau liga progresuoja ir vystosi vėlyvasis sifilis, pažeidžiantis nervų sistemą, smegenis, kaulus ir širdį.
Visada naudoti prezervatyvus
Siekiant apsisaugoti ne tik nuo sifilio, bet ir kitų lytiškai plintančių infekcijų, rekomenduojama vengti atsitiktinių lytinių santykių, nuolat ir teisingai naudoti prezervatyvus lytinių santykių metu. Pastebėjus bėrimus, pūsleles, opas – susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.