Pradžia Mano Europa Europarlamentarai ragina nustatyti menininkų statuso ir socialinės apsaugos sistemą

Europarlamentarai ragina nustatyti menininkų statuso ir socialinės apsaugos sistemą

Trečiadienį europarlamentarai paragino Komisiją pateikti Europos menininko statuso taisykles, kurios apibrėžtų darbo sąlygų, statuso ir socialinės apsaugos sistemą, taikomą visose ES šalyse.

EP rezoliucijoje pažymi, kad COVID-19 pandemija reikšmingai pakenkė kultūros sektoriui. Vien pernai šio sektoriaus apyvarta smuko 30 proc. (apie 199 mlrd. eurų), o muzikos ir scenos menų sektorių nuostoliai siekė atitinkamai 75 proc. ir 90 proc.

Europarlamentarai primena, kad kultūra atlieka esminį vaidmenį visuomenėje, ypač krizės metu, todėl ragina užtikrinti skubią paramą ir apsvarstyti, kaip veiksmingai atnaujinti šio sektoriaus veiklą. Pandemija taip pat parodė, kad menininkai ir vartotojai tapo dar labiau priklausomi nuo skaitmeninių turinio platformų, kurios taiko vienkartinį autorinių teisių išpirkimo mokestį ir užkerta kelią kūrėjams gauti deramą ir proporcingą atlygį, teigiama rezoliucijoje. Todėl EP nariai ragina Komisiją užtikrinti, kad pajamos būtų tinkamai ir sąžiningai paskirstomos visiems kūrėjams, menininkams ir teisių turėtojams.

Europarlamentarai atkreipia dėmesį į skirtingą menininkų statusą atskirose ES valstybėse ir atitinkamus trukdžius laisvam jų judėjimui. Todėl jie ragina ES valstybes užtikrinti didesnį tarpvalstybinį kultūrinių ir kūrybinių įgūdžių, kvalifikacijų bei diplomų perkeliamumą ir pripažinimą, skirtingų administracinių reikalavimų, susijusių su apmokestinimu, socialine apsauga ar mokymu, peržiūrą, siekiant skatinti kultūros ir kūrybos darbuotojų judumą. EP nariai ragina rengti ir specialias jaunųjų kūrėjų ir novatorių judumui skatinti skirtas programas.

EP pranešėja Monica Semedo (Atnaujinkime Europą, Liuksemburgas) pažymėjo: „Net ir prieš pandemiją daug menininkų dirbo kelis darbus, siekdami užsitikrinti orų gyvenimą. Raginame ES valstybes ir Komisiją spręsti kultūros sektoriaus darbuotojų nestabilių pajamų, nemokamo ir nesaugaus darbo klausimą ir užtikrinti būtiniausią jų pajamų standartą. Kartu turime panaikinti biurokratines kliūtis kurti skirtingose ES valstybėse, pavyzdžiui, atsisakyti darbo ar festivalių leidimų, o taip pat dvigubo menininkų apmokestinimo.“

EP rezoliucijai dėl menininkų padėties ir kultūros gaivinimo ES pritarė 543 EP nariai, 50 nepritarė, o 107 susilaikė.

Exit mobile version