2024, balandžio 25, Ketvirtadienis

R. Juknevičienė: „Siekiant pokyčių ES šalių ekonomikose, pinigai turi būti leidžiami skaidriai ir efektyviai“

Ketvirtadienį Europos Parlamento (EP) narės Rasos Juknevičienės iniciatyva surengta nuotolinė Europos liaudies frakcijos konferencija „Viešieji pirkimai COVID-19 kontekste”, kurioje aptartos valstybių narių problemos, kilusios koronaviruso krizės metu, bei iššūkiai įsisavinant Europos Sąjungos Next Generation fondų lėšas. Renginio metu Europos Komisijos, Europos audito rūmų, akademinės bendruomenės atstovai ir europarlamentarai diskutavo apie įvairias problemas, susijusias su viešųjų pirkimų įgyvendinimu pandemijos metu, bei galimybes pirkimus vykdyti efektyviau siekiant ES iškeltų uždavinių. Vertingų įžvalgų pateikė Europos Komisijos direktorato atstovas Alvydas Stancikas bei „Open Contracting Partnership“ atstovas Karolis Granickas.

Diskusiją moderavusi EP narė R. Juknevičienė pažymėjo, kad ES Atsigavimo darbotvarkė – labai ambicinga. Per ateinančius dvejus metus Šalys narės išleis apie 750 mlrd. eurų finansinės paramos. Beveik 15 proc. šių lėšų bus išleistos vykdant viešuosius prikimus, todėl net ir nedidelė pažanga šioje srityje gali sutaupyti daug pinigų.

Kaip teigia Europos Komisijos pirmininkė Ursula fon der Lajen, Next  generation planas turi ne tik remti valstybių ekonomikos atsigavimą po COVID krizės, bet ir transformuoti mūsų ekonomiką investuojant į ateitį bei skatinant žaliąją ir skaitmeninę ekonomikas.

„Siekiant pokyčių, turime užtikrinti, kad pinigai bus leidžiami skaidriai ir efektyviai bei padės pasiekti mūsų tikslų. Viešieji pirkimai yra vienas iš įrankių, prisidedantis prie išlaidų efektyvumo ir stebėsenos“, – sakė europarlamentarė.

Pasak jos, Šalys narės susidūrė su įvairiais iššūkiais vykdant viešuosius pirkimus pandemijos metu: kompetencijų trūkumu, duomenų prieinamumu, rinkos įsitraukimu ar net klastotėmis.

Todėl, anot R. Juknevičienės, labai svarbu siekiant įveikti šiuos iššūkius turėti atvirus duomenis, tvarias ir standartizuotas pirkimų taisykles.

Ekspertai bei diskusijų dalyviai pritarė, kad 750 mlrd. eur siekiantis ES Atsigavimo fondas yra beprecedentė parama ir pažymėjo, kad atsigaunant po krizės Europos Sąjungai reikia atsparesnės ekonomikos. Todėl viešųjų pirkimų efektyvumo didinimas, skaitmenizacija ir skaidrumas, geresnis bendradarbiavimas tarp valstybių narių yra esminiai elementai prisidėsiantys prie šio proceso.

 

elp

 

- Reklama -

Naujausi straipsniai