2024, kovo 29, Penktadienis

Neišlaikytas egzaminas neužkerta kelio siekti svajonės

Įpusėjęs pirmasis stojimų etapas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir paskelbti paskutinieji brandos egzaminų rezultatai abiturientams kelia nerimą dėl ateities pasirinkimų. Nuo birželio pradžios prašymus studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose jau spėjo pateikti per 19 tūkst. stojančiųjų. Bendrojo priėmimo metu prašymus teikti ir koreguoti galima iki liepos 25 d. 

Vykstant bendrajam priėmimo etapui pastebima, kad sulaukus paskutiniųjų brandos egzaminų rezultatų, ženkliai išaugo būsimų studentų susidomėjimas Lietuvos aukštųjų mokyklų studijų programomis. Sulaukę rezultatų abiturientai gali drąsiai galvoti apie pasirenkamą studijuoti profesiją ir reitinguoti savo pasirinkimus LAMA BPO sistemoje prioriteto tvarka.

„Paskelbus paskutiniuosius brandos egzaminų rezultatus sulaukėme aktyvaus jaunuolių domėjimosi studijomis. Šiais metais ypač domimasi pedagoginės krypties studijų programomis. Taip pat, pastebime ir didelį užsieniečių susidomėjimą. Perspektyviomis studijų programomis domisi ir ukrainiečiai, dėl susiklosčiusios karinės padėties jų šalyje.“ – vyraujančią stojimų situaciją apibendrino Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos akademinė konsultantė Audronė Grišiuvienė.

Nėra pagrindo nerimauti

Daug visuomenės dėmesio sulaukę šių metų matematikos valstybinio brandos egzamino rezultatai tapo viena iš pagrindinių abiturientų baimių ir daugiausiai klausimų keliančių temų. VU Šiaulių akademijos Studijų skyriaus vadovė Edita Vaičaitienė pastebi: „Šiuo metu abiturientai yra stipriai sunerimę dėl nepasisekusio matematikos egzamino, tačiau nėra pagrindo nerimauti, nėra padėties be išeities“.

Jeigu nepavyko išlaikyti nors vieno privalomojo brandos egzamino – neprarandate galimybės mokytis. Pildykite prašymą stoti į valstybės nefinansuojamas vietas (mokamas mokslas). Baigiantis pirmiesiems studijų metams, jeigu turėsite puikius rezultatus, galėsite teikti prašymą studijų kainos kompensavimui.

Statistika rodo, kad dažniausiai apie 20 proc. studentų pirmaisiais studijų metais persigalvoja, arba nutikus nenumatytoms aplinkybėms supranta, kad suklydo su savo pasirinkimu. Todėl yra šansas, kad atsilaisvinus valstybės finansuojamai studijų vietai (nemokamas mokslas) galėsite į ją pretenduoti jeigu turėsite aukštą vidurkį ir ne mažesnį nei 5,4 stojamąjį balą.

Jeigu šiuo metu neturite galimybės mokėti už mokslą, galite šiuos mokslo metus intensyviai ruoštis egzamino perlaikymui ir bandyti dalyvauti 2023 metų stojimuose pretenduodami į valstybės finansuojamą studijų vietą.

VU Šiaulių akademijos direktorė prof. dr. Renata Bilbokaitė mano, kad nepasisekęs egzaminas neturi žlugdyti noro siekti savo tikslo. „Linkiu jaunuoliams siekti savo svajonės ir  neabejoti savimi – egzaminai (jei nepavyko taip puikiai, kaip tikėtasi) gali tik trumpam atitraukti asmenybę nuo tikslo siekimo, tačiau jei tvirtai apsispręsta, ką patiktų studijuoti, kur matoma prasmė ir nauda, verta dėti daugiau pastangų ir drąsiai dalyvauti stojimų į aukštąsias mokyklas priėmimo etapuose“ – patirtimi dalijosi VU Šiaulių akademijos direktorė prof. dr. R. Bilbokaitė.

Rekomendacijos norintiems studijuoti

Siekdami jaunuoliams padėti nepasimesti informacinių šaltinių labirintuose, VU Šiaulių akademijos akademinė konsultantė Audronė Grišiuvienė išskiria esminius aspektus, ko reikia nepamiršti planuojantiems studijuoti:

  • Atlikite „namų darbus“ – išanalizuokite aukštųjų mokyklų siūlomas studijų programas, stojimų balus ir reikalavimus.
  • Pildydami prašymą LAMA BPO sistemoje pergalvokite savo pasirinkimus prioriteto tvarka.
  • Kilus klausimams – kreipkitės į aukštąją mokyklą.
  • Sekite stojimo etapų laikotarpius bei reikalavimus.
  • Jeigu renkatės pedagoginės krypties studijas nepamirškite, kad LAMA BPO sistemoje prašymų priėmimas vyksta iki liepos 25 d., todėl prašymą teikite anksčiau, nes stojant į pedagoginės krypties studijas yra privalomas motyvacijos vertinimas. Užpildžius prašymą LAMA BPO sistemoje jums bus pasiūlytas laikas motyvacijos vertinimui.
  • Planuojantys stoti į menų krypties studijas, pavyzdžiui, Muzikos pedagogikos krypties studijų programas, turi išlaikyti ne tik stojamuosius egzaminus, bet taip pat atlikti ir privalomą motyvacijos vertinimą.

„Jeigu jums nepasisekė per pirmąjį priėmimo etapą, būtinai dalyvaukite antrajame ir papildomame etapuose, nes vis dar turėsite galimybę gauti pakvietimą studijuoti norimoje studijų programoje“,– patarimais dalijosi VU Šiaulių akademijos akademinė konsultantė A. Grišiuvienė.

***

Bakalauro studijos: I priėmimo etapas: iki liepos 25 d. 12 val. ; II priėmimo etapas: rugpjūčio 3 d. – rugpjūčio 5  d.

Magistro studijos: papildomas priėmimo etapas iki rugpjūčio 24 d.

Motyvacijos vertinimas: stojančiųjų į ugdymo mokslų studijų programas motyvacijos vertinimas vykdomas nuotoliniu būdu užpildžiusiems prašymą LAMA BPO sistemoje: nuo birželio 13 d. iki liepos 23 d. bei nuo rugpjūčio 4 d. iki  rugpjūčio 5 d.

VU ŠA inf. ir nuotr.

 

- Reklama -

Naujausi straipsniai