2024, balandžio 20, Šeštadienis

Konferencijos dėl Europos ateities išvados: siūloma keisti ES sutartis

Europarlamentarai pritarė metus vykusios Konferencijos dėl Europos ateities išvadoms ir siūlo pradėti ES sutarties keitimo procedūrą.

Balandžio 29-30 d. Europos Parlamente Strasbūre vykusioje paskutinėje Konferencijos dėl Europos ateities sesijoje bendru sutarimu pritarta 49 pasiūlymams dėl tolimesnės ES raidos. Galutiniai pasiūlymai devyniose temose (nuo klimato kaitos iki švietimo ar užsienio politikos) remiasi 178 rekomendacijomis, kurias pateikė Europos piliečių ir Nacionaliniai forumai, daugiau nei 43 tūkstančiais pasiūlymų bei daugiau nei 16 tūkstančių idėjų, užregistruotų daugiakalbėje skaitmeninėje platformoje. Detali pasiūlymų apžvalga ir EP pozicija pateikta čia.

Europarlamentarai pritarė pateiktiems Konferencijos pasiūlymams bei išskyrė Parlamento svarbą Konferencijos veiklai, įsteigiant devynias darbo grupes ir užtikrinant, kad piliečių pasiūlymai išliktų centrine diskusijų Konferencijoje ašimi. Penkių EP frakcijų atstovai (Europos liaudies partija, Socialistai ir demokratai, Atnaujinkime Europą, Žalieji ir Kairieji) sutiko, kad minėti pasiūlymai yra svarbus politinis pasiekimas, tuo tarpu Europos konservatorių ir reformuotojų, o taip pat Identiteto ir demokratijos frakcijos nesutiko, kad Konferencijos pasiūlymai atspindi viešąją nuomonę, todėl jiems nepritarė. EP delegacijos diskusijas galima peržiūrėti čia.

Galutiniams Konferencijos pasiūlymams buvo pritarta bendru keturių institucijų (Europos Parlamento, ES Tarybos, Europos Komisijos ir nacionalinių parlamentų) sutarimu. Sesijoje EP vardu kalbėjęs europarlamentaras Guy Verhofstadt atkreipė dėmesį, kad gegužės 2-5 d. Parlamento plenarinėje sesijoje bus pateiktas rezoliucijos projektas su raginimu keisti ES sutartis, ir pridūrė, kad europarlamentarai turės ryžtingai siekti, kad šie pasiūlymai virstų būtinomis reformomis.

Sesijoje kalbėję ES piliečiai pasidžiaugė Konferencijos dėl Europos ateities procesu ir rezultatais bei atkreipė dėmesį, kad Rusijos invazija Ukrainoje pakeitė ES suvokimą. Jie pažymėjo besitikintys, kad ES institucijos ir ES valstybės imsis patvirtintų pasiūlymų įgyvendinimo.

Konferencijos pasiūlymai bus pateikti Vykdomajai tarybai. Ji parengs konferencijos ataskaitą, kuri gegužės 9 d. bus pateikta Europos Parlamento, ES Tarybos ir Europos Komisijos vadovams. Visos trys ES institucijos ketina sparčiai išnagrinėti siūlymus ir nutarti, kaip galėtų juos veiksmingai įgyvendinti savo kompetencijos srityse.

Konferencijos dėl Europos ateities darbe dalyvavo apie 800 atsitiktine tvarka atrinktų ES piliečių (iš jų 12 – iš Lietuvos), europarlamentarai, nacionalinių parlamentų (iš jų – keturi Lietuvos Seimo nariai), vyriausybių ir jaunimo atstovai.

- Reklama -

Naujausi straipsniai