2024, balandžio 18, Ketvirtadienis

Kaip verslui užsikabinti už COVID-19 gelbėjimosi rato?

Mindaugas Rudys, Šiaulių banko Paslaugų vystymo tarnybos vadovas

 

Dėl COVID-19 pandemijos ypač nukenčia smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonės, kurios sprendžia klausimą – kaip išgyventi sustojus ekonomikos varikliui. SVV įmonės yra pažeidžiamos, nes daugelis jų neturi sukaupusios rezervų juodai dienai. Net trumpalaikis pajamų sumažėjimas joms gali būti lemtingas.

Didelė dalis paslaugų ar prekybos įmonių karantino laikotarpiu apskritai negauna jokių pajamų. Su likvidumo problemomis susiduria ir gamybinės įmonės, kurių produkcijos paklausa smarkiai sumažėjo, iškilo problemų su atsiskaitymais tiekėjams, finansinių įsipareigojimų vykdymu bankams, mokesčių valstybei mokėjimu.

Valstybė numatė 5 mlrd. eurų paramos paketą nuo šalies ekonomikos gelbėjimui, dalis šių lėšų per INVEGA skiriamos nukentėjusioms įmonėms ir yra įgyvendinamos per finansų įstaigas. Verslas, kreipdamasis į banką, gali tikėtis kompensacijų už atidėtų paskolų palūkanas, lengvatinių paskolų valstybės lėšomis arba garantijų paskoloms. Kuri iš šių priemonių tiks jūsų verslui?

Turite kreditą? Kompensuokite palūkanas.

Įmonės gali kreiptis į INVEGA dėl esamo kredito 100 proc. palūkanų kompensavimo. Palūkanos kompensuojamos pilnai atidėto paskolos grąžinimo laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesius ir ne ilgiau kaip iki šių metų pabaigos.

Tiesa, prieš kreipiantis į INVEGA reikia su banku suderinti kredito grąžinimo atidėjimo sąlygas bei pasirašyti susitarimą. Atidėjimo laikotarpiu klientai bankui nemoka nei kredito, nei palūkanų, todėl visos lėšos gali būti skirtos įmonės veiklai.

Lengvatiniai kreditai valstybės lėšomis

Jei SVV įmonė pastaraisiais metais veiklą vykdė sėkmingai, tačiau po karantino susidūrė su likvidumo problemomis, tokiu atveju ji gali gauti paskolą, labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusiems verslams, itin palankiomis sąlygomis. Šią paskolą galima panaudoti būtiniausioms apyvartinėms lėšoms.

Paskolos suma iki 1 mln. EUR, o palūkanos nesiekia ir 1 procento. Tiesa, lengvatinę paskolą pretenduojanti įmonė turi pasverti šio kredito būtinybę, ne kiekvienas kreditas didina įmonės įsipareigojimus.

Valstybės garantija – kai nepakanka užstatui

Įmonėms, kurios dėl pandemijos susidūrė su likvidumo problemomis ir pageidauja atidėti kredito grąžinimą, tačiau užstatas tam yra nepakankamas, bankas gali pritaikyti INVEGA valdomą „Portfeline garantija paskoloms 2“. Taip pat lanksčiau pertvarkyti paskolos grąžinimo grafikus arba net suteikti naują paskolą apyvartinėms lėšoms.

Dėl pandemijos daug Lietuvos įmonių dirba ne pilnu pajėgumu arba yra laikinai sustabdžiusios veiklą, todėl, negaudamos pakankamai ar iš vis netekusios pajamų, jos turi likvidumo problemų. O jei įmonė turi paėmusi paskolą, jos iššūkiai yra dar didesni, nes ji nebegali vykdyti savo prisiimtų finansinių įsipareigojimų. Pritaikęs minėtą garantiją bankas gali padėti įmonėms lanksčiai atidėdamas esamos paskolos grąžinimą arba suteikdamas naują finansavimą apyvartinių lėšų papildymui.

Kaip išvengti klaidų

Nors priemonių yra įvairių, įmonės  valstybės pagalba naudojasi vangiai.  Dažnai linkstama kritikuoti pernelyg lėtą priemonių įsisavinimą dėl biurokratinių kliūčių, tačiau administruodami COVID-19 pagalbos verslui priemones, pastebime, kad nemažai klaidų daro ir į paramą pretenduojančių įmonių vadovai. Verslininkams patariu neskubėti tinkamai parengti reikalingus dokumentus. Jei turite klausimų – kreipkitės į INVEGA arba pagalbą administruojantį banką.

Pavyzdžiui, nuo COVID-19 nukentėjusios įmonės kreipiasi į banką dėl lengvatinių paskolų, tačiau paraiškos negali būti greitai patenkinamos dėl paprastos priežasties – įmonės nepateikia finansinių ataskaitų Registrų centrui. Bankai gali vertinti tik patvirtintas ataskaitas, todėl bus greičiau, jei pirmiausia ataskaitą įmonė pateiks Registrų centrui ir tuomet kreipsis į banką dėl kredito.

Taip pat dažnai pateikiamos jau pasibaigusios sutartys su tiekėjais ar patalpų nuomotojais, paraiškoje pateikti skaičiai nesutampa su dokumentuose nurodytomis sumomis, todėl verta atidžiai pildyti dokumentus, kad parama verslą pasiektų kuo greičiau.

Visada patariu dokumentus tvirtinti el. parašu – taip greičiau ir paprasčiau, o dabar ir saugiau sveikatai. El. būdu pasirašytus dokumentus priima tiek bankas, tiek INVEGA. Tad jei neturite el. parašo – tapkite jo naudotojais.

Verslo paskolos https://finbro.lt/verslo-paskolos/

- Reklama -

Naujausi straipsniai