2024, balandžio 19, Penktadienis

Juozas Gaižauskas: „Keliu pradedi keliauti tuomet, kai pirmąsyk apie jį pagalvoji“

Gegužės 26-osios vakarą Panevėžio Elenos Mezginaitės viešojoje bibliotekoje įvyko susitikimas su Lietuvos teatro ir kino aktoriumi, prodiuseriu, dainų autoriumi ir atlikėju Juozu Gaižausku. Svečias iš Vilniaus pristatė tris savo knygas: „Dievas su šlepetėmis“ (2020), „Tigras, glostantis pėdas“ (2021) ir „Žaižaruojančios dangaus skeveldros“ (2021). Gausiai susirinkusiems renginio dalyviams Juozas Gaižauskas atliko savo autorines dainas.

Prieš kelias dienas grįžęs iš piligriminio kelio Juozas Gaižauskas buvo nustebintas tokiu gausiu gerbėjų skaičiumi. Kad turėtų įrodymų draugams, kiek daug į jo knygų pristatymus susirenka žmonių, atlikėjas pirmiausia drauge su renginio dalyviais nusifotografavo „asmenukei“.

Ne vieną piligriminį kelią įveikęs rašytojas ir atlikėjas savo pasakojimą pradėjo nuo Šv. Jokūbo kelio, kurį aprašo pirmojoje savo knygoje „Dievas su šlepetėmis“. Svečias iš Vilniaus susirinkusiems pateikė daug įvairių faktų apie Šv. Jokūbo kelio atsiradimą ir koks sudėtingas, kiek jėgų, pėdų nuospaudų, kojų skausmų, psichologinės stiprybės pareikalauja šis pasirinktas kelionės būdas. Antroji knyga „Tigras, glostantis pėdas“ – didelio populiarumo sulaukęs leidinys, autoriaus parašyta per antrąjį karantiną. Viršelyje vaizduojama Abula Jamata uola, joje slepiasi VI amžiuje įkurta bažnyčia, kuri Etiopijoje veikia iki šiol – į ją kasdien kyla besąlygiškai tikintys Etiopijos gyventojai. Pasak Juozo Gaižausko, ši knyga – apie sielos virsmą, ji ieško atsakymo į klausimą – ar išlikti gyvam, ar žmogumi? Knyga „Tigras, glostantis pėdas“ šių metų knygų mugėje yra pripažinta kinematografiškiausia knyga. Trečioji autoriaus knyga „Žaižaruojančios dangaus skeveldros“ yra apie poeto Vytauto Mačernio kūrybą. Rašytojas prisipažino, kad ši jo knyga – tai tarsi dviejų vaikėzų pokalbis.

Svečias iš Vilniaus renginio dalyviams papasakojo apie piligriminius kelius, o jo ne vieną istoriją lydėjo juokas ir šypsenos. Pasak knygų autoriaus, einant keliu nėra svarbiausia fizinis kūno pasiruošimas, čia aktualiausia – atkaklumas ir tikėjimas. Bibliotekos svečias pabrėžė tikėjimo svarbą – kelyje susiduriama ne su vienu iššūkiu, tačiau kelias su einančiuoju kalbasi ir net dovanoja dovanas, pavyzdžiui, alkstančiam – didelę, sultingą citriną. Rašytojas pastebėjo, kad jo knygos įkvėpė ne vieną asmenybę įveikti piligriminį kelią.

Daugelį renginio dalyvių kankino klausimas – kiek šiose knygose kūrybos ir kiek tikrovės. Atsakydamas į jį, nestokojantis humoro jausmo ir fantazijos, Juozas Gaižauskas išliko paslaptingas. Pasak knygų autoriaus, jo knygos – fikcinis kūrinys, o pasakyti, kad vieni dalykai – realūs, kiti – vaizduotės vaisius, visada galima, tačiau ar protas leis patikėti išsakytais žodžiais?

Juozas Gaižauskas renginio dalyviams padovanojo ne vieną savo kūrybos dainą. Vakare nuskambėjo: „Tie“, „Ką tu?“, „Pavasaris“, „Gimtadienis“, „Paukštis“, „Tarp mūsų tik vasara“ ir kt. Atliekamas melodijas lydėjo ne viena šypseną kelianti istorija. Renginio pabaigoje knygų autorius savo kūrybos gerbėjams dalino autografus, pirmuosius knygos puslapius puošė specialiais antspaudais, susirinkusieji apžiūrėjo atlikėjo piligriminių kelionių bilietus. Nors tiek daug istorijų papasakota, atlikta dainų, tačiau visi susirinkusieji sutiko, kad nuotaikingas susitikimas su Juozu Gaižausku pralėkė neįtikėtinai greitai.

Susitikimas su aktoriumi Juozu Gaižausku – viena iš Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos projekto „Literatūros ir meno kaleidoskopas“ dalių. Renginį finansavo Panevėžio miesto savivaldybė.

 

Vaida Žalienė

Vyresn. metodininkė komunikacijai ir projektų valdymui

Bibliotekos nuotraukos

- Reklama -

Naujausi straipsniai