2024, kovo 28, Ketvirtadienis

EP patvirtintas prekybos susitarimas su Japonija – didžiausias istorijoje

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį pritarė ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimui, kuris leis panaikinti muitus į šią šalį eksportuojamoms prekėms.

Šis savo aprėptimi didžiausias istorijoje dvišalis laisvosios prekybos susitarimas, pasirašytas liepos mėn., apima 600 mln. vartotojų prekybos erdvę, kuri sudaro trečdalį pasaulio bendrojo vidaus produkto bei 40 proc. tarptautinės prekybos.

ES įmonėms iš viso šis susitarimas turėtų atnešti 1 mlrd. eurų papildomų pajamų per metus. Mėsos ir pieno produktų, vyno, saldumynų, taip pat tekstilės, odos ir daugelio kitų prekių gamintojams iš ES atsivers trečios pagal dydį pasaulio ekonomikos rinka. Daugeliui prekių muitai bus panaikinti iš karto, kitoms – po pereinamojo laikotarpio. Jautriausi ES maisto produktai, pavyzdžiui, ryžiai, taip pat 205 gaminiai su ES geografinėmis nuorodomis išliks apsaugoti.

ES įmonės galės dalyvauti viešuosiuose Japonijos geležinkelių pirkimuose, taip pat paprasčiau šioje šalyje teikti elektroninės komercijos, tarptautinės laivybos ir pašto paslaugas.

Europarlamentarai džiaugiasi, jog sutartyje daug dėmesio skirta aplinkosaugai, kovai su klimato kaita ir darbo santykių teisei. Jie pabrėžia, kad Japonija privalo ratifikuoti visas darbo kodekso nuostatas, numatytas Tarptautinės darbo organizacijos.

„Šis susitarimas, patvirtintas pasaulyje augant protekcionistinėms tendencijoms, yra teisingos, taisyklėmis ir vertybėmis paremtos prekybos pavyzdys“, – pažymėjo EP pranešėjas Pedro Silva Pereira (Socialistai ir demokratai, Portugalija).

ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimui pritarė 474 europarlamentarai, nepritarė 152, o susilaikė 40. Japonija jau yra jį ratifikavusi. Gruodžio pabaigoje jį dar turės patvirtinti ES Taryba. Susitarimas turėtų įsigalioti 2019 m. vasarį.

EP trečiadienį taip pat patvirtino ES ir Japonijos strateginės partnerystės susitarimą (535 balsai už, 84 prieš, 45 susilaikė), kuris leis išplėsti abipusį bendradarbiavimą energetikos, švietimo, mokslinių tyrimų, klimato kaitos stabdymo ir kovos su terorizmu srityse. Šį dokumentą dar turės ratifikuoti visos ES valstybės. Atskiros derybos su Japonija vyksta dėl investicijų apsaugos susitarimo.

- Reklama -

Naujausi straipsniai