2024, kovo 28, Ketvirtadienis

Edwardo Sheriffo Curtiso (JAV) paroda „Šešėlių gaudytojas“

Ši paroda – unikali proga susipažinti su 30 metų vykdytu milžiniškos apimties projektu, perteikiančiu nemarų Šiaurės Amerikos indėnų gyvenimą.  XX amžiaus pradžioje dirbęs Edwardas Sheriffas Curtisas (1868–1952), remiamas tokių žmonių kaip Johnas Pierpontas Morganas ir buvęs JAV prezidentas Theodore‘as Rooseveltas, visomis išgalėmis siekė išsaugoti modernaus baltųjų gyvenimo ekspansijos dar nesunaikintus Šiaurės Amerikos indėnų kultūros likučius.

Fotografuodamas indėnus prerijose, apsirengusius tradiciniais drabužiais, kurių jie jau seniai nenešiojo, jis padarė 40 tūkstančių fotografijų ir surinko daugiau nei 10 tūkstančių dainų, muzikos, pasakojimų iš daugiau nei 80 genčių. Čiabuviai jį praminė „Šešėlių gaudytoju“.

Nors kai kurie kritikai E. S. Curtisą kaltino, esą jis ignoravo tikrąjį fotografuojamųjų gyvenimą, vis dėlto kiti, priešingai, gyrė jį už sugebėjimą savo darbuose atskleisti žmonių orumą ir universalų žmogiškumą. Knygoje „Šešėlių gaudytojas: E. S. Curtiso gyvenimas ir darbai“ rašytoja ir žurnalistė Laurie Lawlor pastebi, jog „palyginti su jo laiku vyravusiais standartais, E. S. Curtisas toli pranoko savo amžininkus jautrumu, tolerancija ir atvirumu Šiaurės Amerikos kultūroms ir jų mąstymo būdui. Jis stengėsi juos stebėti ir suprasti“.

Kadaise už 1000 dolerių parduoti E. S. Curtiso darbai šiandien verti daugiau kaip 35 milijonų.

Parodos atidaryme dalyvaus JAV ambasados Lietuvoje kultūros atašė Meghan Luckett.

Paroda veiks iki 2020 m. sausio 11 dienos.

Parodą organizuoja JAV ambasada Lietuvoje. Parodos kuratorė Eglė Deltuvaitė, koordinatorius Darius Vaičekauskas. Parodos partneris Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.

- Reklama -

Naujausi straipsniai