2024, balandžio 18, Ketvirtadienis

„Archi Quartett“ bei perkusininkas A.Puidokas kviečia pasiklausyti žymiausių ir gražiausių kino filmų garso takelių ištraukų

Pirmąjį žiemos vakarą Panevėžio muzikiniame teatre išskirtinis renginys  –styginių kvartetas „Archi Quartett“ bei perkusininkas A.Puidokas kvies pasiklausyti žymiausių ir gražiausių kino filmų garso takelių ištraukų 

Klasikinė ar roko muzika, populiariosios muzikos hitai ar kino filmų garso takeliai – ansamblio „Archi Quartett“ nariams visa muzika yra vienodai įdomi. Nors įprasta styginių kvarteto žanrą priskirti klasikinei muzikai, šis ketvertas drąsiai žengia į kitokį amplua ir šalia klasikinės muzikos realizuoja save filmų, džiazo , pop bei rock muzikoje. Jau daugiau nei dešimtmetį gyvuojančio kolektyvo nariai -Vitalija Makrickienė (smuikas), Ginta Kriščiūnaitė (smuikas), Mantas Makrickas (altas) bei Mykolas Rutkauskas (violončelė) . Visi jie respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatai, aktyviai besireiškiantys Lietuvos muzikiniame gyvenime kaip įvairių ansamblių ir orkestrų nariai. Kvarteto koncertuose publiką žavi ne tik atlikimo kokybė ir precizika, bet ir netikėti styginių instrumentų sąskambiai papildyti perkusija, jaunatviškas polėkis ir laisvas atlikėjų bendravimas su klausytojais koncerto metu. Šiemet kvarteto atliekama „Gražiausia filmų muzika“ skamba net penkiuose miestuose – Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Zarasuose ir Palangoje.

Apie filmus, muziką bei koncertus kalbamės su kvarteto nariais Vitalija Makrickiene ir Mantu Makricku bei perkusininku Almantu Puidoku.

– Kaip Jūsų kvarteto repertuare atsirado filmų muzika ir kuo ji ypatinga?  Mantas: Kvartetas savo muzikinę koncertinę veiklą pradėjo nuo klasikinės muzikos, bet ilgainiui pradėjome ieškoti savęs kituose muzikiniuose stiliuose ir žanruose. Ieškojome kažko universalaus, kad būtų įdomu groti, gera klausyti ir tiktų įvairių pomėgių klausytojams, galbūt net tiems, kurie retai užsuka į klasikinės muzikos atlikėjų koncertus. Visuomet maniau, kad gražiausia XX amžiaus muzika yra kino filmų muzika – E. Morricone, J. Williams , A. Piazzolla ir kiti žymūs šio ir praeito amžiaus kompozitoriai tikrai nebūtų tokie žinomi ir populiarūs, jei ne jų muzika kinui. O ir pati kino istorija neatsiejama nuo muzikos – pradedant nuo nebyliojo kino, baigiant populiariais šiuolaikiniais animaciniais filmais. Muzika kine – vienas iš pagrindinių emocinių dirgiklių, užtenka kelių kūrinio garsų, kad mintyse „prabėgtų“ visas filmas. 

– Kokiam klausytojų ratui skirti Jūsų koncertai ir kokios muzikos jie gali tikėtis atėję į „Archi Quartett“ koncertą Panevėžio muzikiniame teatre? Mantas: „Gražiausios filmų muzikos“ koncerte laukiami įvairaus amžiaus ir skirtingų pomėgių klausytojai – čia savo mėgstamos muzikos galės išgirsti ir romantinių filmų bei jausmingos muzikos gerbėjai, ir tie, kam artimesnė roko muzika ar veiksmo filmai. Vyresniajai kartai tikrai patiks muzika iš kino klasika tapusių filmų, o jaunąją publiką džiuginsime muzika, iš kino teatrų topų viršūnėse dominuojančių filmų.  Vitalija: Mūsų koncerte publika gali tikėtis ne tik ramiai pasėdėti ir paklausyti muzikos, bet ir pabendrauti su atlikėjais – koncerto metu patys bendraujame su publika – domimės kokius filmus jie žiūri, kokius aktorius mėgsta. Mūsų koncertai dažniausiai būna šiek tiek „interaktyvus“.  – O kaip publika reaguoja kai atlikėjai scenoje ima kalbinti klausytojus? Vitalija: Su šia programa pernai koncertavome keliuose miestuose, skirtingai publikai – surengėme net tris koncertus Vilniuje, taip pat –  Kaune, Biržuose, Jašiūnuose. Visur koncertų salės buvo užpildytos – į kelis koncertus- visiškai išpirkti bilietai. Ir įsitikinome – publikai tikrai patinka filmų muzika, nes čia kiekvienas randa kažką mėgiamo ir šiuose koncertuose klausytojai labai gerai reaguoja kai imame juos kalbinti, nes bendraujame apie tai, kas įdomu visiems – apie filmus, jų herojus, aktorius ir muziką.

– Kokių filmų garso takeliai skamba koncerte?  Vitalija: Filmai, kurių muzika skamba koncerte, yra tikrai įvairūs ir tinkantys įvariam klausytojų ratui. Koncerte skambės muzika iš tokių legendinių Holivudo kino juostų kaip „Karibų piratai“, “Twin Peaks“, „Graži moteris“, „Titanikas “, „Moters kvapas“. Veiksmo filmų mėgėjus kvartetas džiugins Džeimso Bondo, Rokio Balboa ir kitų herojų muzikinėmis temomis bei muzika iš Quentin Tarantino filmų, o europinį kiną atstovaus vieni garsiausių šių laikų kino muzikos kompozitoriai – Yann Tiersen su „Amelijos iš Monmartro“ muzika bei Enio Morricone su „Nuovo Cinema Paradiso“ meilės tema. Į jokius rėmus neina įtalpinti Emir Kusturicos filmų ir jų garso takelių – koncerte skambės ir šio balkanų kino genijaus muzika.

– Styginiai ir perkusija – nelabai įprastas derinys. Kuo jis ypatingas ir kokie iššūkiai laukia perkusininko bei styginių kvarteto? 

Almantas: Kvarteto ir perkusijos derinys tikrai ypatingas, nes bendradarbiauja dviejų skirtingų rūšių instrumentų grupės ir taip sukuriamos naujos žinomų kūrinių interpretacijos. Perkusininkas turi ne tik ritmiškai, bet ir muzikaliai perteikti kūrinius. Grojant su kvartetu laukia visai kitokie iššūkiai nei grojant simfoniniame orkestre ar pop/rock grupėje – turi lanksčiai prisitaikyti prie jau susigrojusio ir laisvai muzikuojančio kvarteto, sukurti jiems tinkamą ritminį pagrindą, bet ir neužgožti.  Mantas : Kvartetui groti su perkusija greičiau ne iššūkis, o malonumas – perkusija labai gražiai papildo ir įsilieja į mūsų atliekamą muziką, todėl visada džiaugiamės, koncertuodami penkiese. Perkusija ne tik suteikia puikų ritminį pagrindą, taip reikalingą atliekant energingus pop ar rock stiliaus kūrinius, bet ir kuria daug nuostabių muzikinių efektų lėtuose ir lyriniuose kūriniuose. 

– Kokie perkusiniai instrumentai naudojami koncerte?  Almantas: Koncerte naudojama įvairi smulkioji perkusija tai – kohonas , kastanjetės, tamburinas, „wind chimes“, „wood blocks“ ir kt. Įvairūs instrumentai atspindi skirtingą muzikinį stilių ir yra reikalingi skirtingai nuotaikai sukurti –  pavyzdžiui tango muzikoje labai dažnai naudojamos kastanjetės ir tamburinas, o latino muzika neapsieina be ritminių instrumentų, tokių kaip kohonas ar „timbales“. „Wind chimes“ (liet. „lietaus varpeliai“) puikiai tinka nuotaikai kurti lėtuose kūriniuose.

– Gal norėtumėte ką nors palinkėti savo klausytojams artėjančių švenčių proga?  Mantas:  Linkėčiau visame prieššventiniame maratone nepasiklysti šurmulyje – ieškodami dovanų sau ir artimiesiems, nepamirškite to, kas svarbiausia – dovanokite vieni kitiems gerą laiką drauge, šypsenas ir nuoširdų bendravimą. Taip pat, norėčiau paraginti suskubti įsigyti bilietą į mūsų koncertą, nes prieš koncertą ne visada jų lieka – bilietų į koncertus Vilniuje ir Kaune jau beveik neliko.



„Gražiausia filmų muzika“ – Gruodžio 1d. 18val. Panevėžio muzikiniame teatre. Bilietus platina Tiketa ir Panevėžio muzikinio teatro kasos.

- Reklama -

Naujausi straipsniai